Hakkımda

1980 yılında Ordulu memur bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Samsun’da doğdu.

2000 yılında üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi ve 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun oldu.

Giresun’da askerliğini tamamlayıp 2005 yılında İBB Metropolitan Planlama ve Tasarım Merkezi’nde İstanbul Çevre Düzeni Planı kapsamında çalıştı. Ardından Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde 5,5 yıl boyunca Coğrafi Bilgi Sistemleri, İmar Planlama ve Kentsel Dönüşüm konularında uzmanlaşarak çeşitli görevlerde bulundu.

Kamu görevinden ayrıldıktan sonra özel sektörde Gayrimenkul Geliştirme Müdürü ardından Türkiye’deki Kentsel Dönüşüm konusunda en büyük şirketlerden birinde Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Cizre, Alanya, Bursa, Manisa, Samsun, Erzurum, Taşkent (Özbekistan) gibi pek çok kentte ve ayrıca İstanbul`un imar ve mülkiyet sorunları ile karşı karşıya olan pek çok ilçesinde ana uzmanlığı olan Kentsel Dönüşüm projelerini yönetti. Bu alanda fizibilite, matematiksel model, uzlaşma yönetimi, planlama, tasarım ve uygulama gibi pek çok alanda başarılı projeler geliştirdi ve uyguladı.

Kasım 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İmar İnşaat A.Ş Genel Müdürlüğü’ne atandı ve dört yıl boyunca bu görevi yürüttü. İstanbul İmar A.Ş'yi "İstanbul'u yeniden imar etmek" sloganıyla Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Geliştirme alanlarında güçlü bir organizasyon olması amacıyla yapılandırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanlarındaki pek çok ilçede İmar ve Mülkiyet sorunlarına ilişkin çalışmalar yürüttü. İstanbul Yenileniyor Projesi kapsamında maliyetine ve yerinde dönüşüm uygulamalarının yapılmasını sağlayan ekipte yöneticilik yaptı.

Güzel Ordu Kültür Sanat Vakfı (GOKSV), Ordulu Genç İş Adamları Sanayicileri ve Yöneticileri Derneği (ORGİSYAD), Ordu Dernekler Federasyonu (ORDEF) gibi pek çok sivil toplum kuruluşunun yönetiminde yer aldı. Evli ve biri kız biri erkek iki çocuk babasıdır.

Onur SOYTÜRK, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve diğer yerel yönetim tecrübeleri ile Adil bir Kent Yönetimi ve Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışını Zeytinburnu`na kazandırmak amacıyla 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için CHP’den Zeytinburnu Belediye Başkanı adayı oldu.